Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Kocierzu Moszczanickim

Regulamin funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Kocierzu Moszczanickim w czasie epidemii

REGULAMIN FUNKCJONOWANIA

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM. ADAMA MICKIEWICZA

W KOCIERZU MOSZCZANICKIM

W CZASIE EPIDEMII

Obowiązuje od 1 września 2020r.

§ 1

OGÓLNE ZASADY ORGANIZACJI PRACY

  1. Regulamin obowiązuje od dnia 1września 2020r. do czasu odwołania epidemii na terenie kraju.
  2. Do przestrzegania postanowień regulaminu zobowiązani są wszyscy nauczyciele, pracownicy, uczniowie oraz rodzice dzieci uczęszczających do szkoły i oddziału przedszkolnego.
  3. Od 1 września 2020 – w okresie funkcjonowania szkoły w reżimie sanitarnym rozpoczyna się realizacja zadań szkoły, przedszkola w tym realizacja podstawy programowej w trybie stacjonarnym, zgodnie z zaopiniowanym przez Radę Pedagogiczną tygodniowym planem zajęć.
  4. Zajęcia stacjonarne w szkole/przedszkolu odbywają się zgodnie z zaleceniami ustalonymi przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
  5. Do szkoły nie mogą przychodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub
    w izolacji.
  6. Po wejściu do szkoły należy bezwzględnie skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk.
  7. Osoby z zewnątrz na terenie szkoły: – ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy; – w przypadku konieczności kontaktu bezpośredniego osoby z zewnątrz są zobowiązane do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk; – do budynku szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
  8. Przy drzwiach wejściowych do szkoły i przedszkola znajdują się numery telefonów do kuratorium oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych.
  9. Wszystkim pracownikom zaleca się śledzenie informacji umieszczanych na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, wytycznych i zaleceń w zakresie koronawirusa (SARS-CoV-2), w tym zasad bezpiecznego postępowania.
  10. Dyrektor ze względu na sytuację, a w jakiej znajduje się szkoła, w porozumieniu z organem prowadzącym i przy pozytywnej opinii lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej może podjąć decyzję o : – pozostawieniu stacjonarnego trybu nauki; – wdrożeniu trybu nauczania zdalnego – wdrożeniu trybu nauczania hybrydowego – ponownym przywróceniu stacjonarnego trybu nauki
  11. Udział uczniów we wszystkich formach nauczania – stacjonarnym, hybrydowym, zdalnym we wszystkich zajęć edukacyjnych jest obowiązkowy.
  12. O formie i terminach tych zajęć w przypadku zmiany rodzice i dzieci zostaną poinformowani niezwłocznie. Zasady przechodzenia z jednego typu określa wewnątrzszkolny dokument Strategia przygotowania i zarządzania placówką w czasie pandemii COVID-19

§ 2

PROCEDURA ORGANIZACJI OPIEKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

  1. Od 1 września 2020r. oddziały przedszkolne będą czynne w godz.7.00-16.00
  2. Rodzice zobowiązani są do stosowania przestrzegania obowiązujących w placówce procedur i regulaminów związanych z reżimem sanitarnym.
  3. W oddziałach przedszkolnych zgodnie z zaleceniami GIS, MZ, MEN ogranicza się do minimum przebywanie osób z zewnątrz.
  4. Rodzice/opiekunowie przyprowadzający dzieci, nie mogą wchodzić na teren przedszkola,. Pozostawiają dziecko pod opieką wyznaczonego pracownika szkoły w korytarzu przy wejścia do oddziałów przedszkolnych w wyznaczonej strefie. Od tego momentu dzieci pozostają pod opieką szkoły.
  5. Rodzice/opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci do/z oddziału przedszkolnego muszą zachować dystans społeczny w odniesieniu do innych dzieci i rodziców wynoszący minimum 2 m, rodziców obowiązują maseczki zasłaniające usta i nos oraz dezynfekcja rąk.
  6. W sytuacjach wyjątkowych rodzice/prawni opiekunowie dzwonią ( przy główym wejściu znajduje się dzwonek) i czekają na zgłoszenie się pracownika szkoły.
  7. W sprawach związanych z pobytem dzieci w oddziale przedszkolnym rodzice/opiekunowie prawni mogą kontaktować się z wychowawcą telefonicznie lub przez mobiDziennik.
  8. Przy wejściu do przedszkola jest umieszczony płyn do dezynfekcji rąk (korzystają z niego każdorazowo osoby wchodzące i wychodzące z placówki).
  9. Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych.
  10. Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe.
  11. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
  12. W razie potrzeby będzie dzieciom mierzona temperatura ( za zgodą rodzica).
  13. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych lub stwierdzenia podwyższonej temperatury dziecko będzie odizolowane w wyznaczonym miejscu, rodzice zostaną niezwłocznie powiadomieni w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola.
  14. W oddziale przedszkolnym wyznaczono miejsce (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
  15. Rodzice maja obowiązek zgłaszania wychowawcy istotnych informacji o stanie zdrowia dziecka.
  1. W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować.
  2. Dzieci będą miały udostępnione zabawki wyłącznie takie, które mogą być poddane dezynfekcji. Zabrania się przynoszenia własnych zabawek.
  3. Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  4. Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni przedszkola, wynoszący minimum 1,5 m.
  5. Dzieci pod nadzorem nauczyciela mogą korzystać z przyległego do szkoły placu zabaw i wyznaczonych przez nauczyciela sprzętów po ich wcześniejszym zdezynfekowaniu przez personel szkoły z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
  6. W oddziałach przedszkolnych nie prowadzi się profilaktyki mycia zębów.
  7. W oddziałach przedszkolnych prowadzone są działania profilaktyczne związane z uczeniem dzieci zachowania zasad bezpieczeństwa i higieny osobistej.
  8. Nauczyciel jest zobowiązany dopilnować, aby dzieci myły ręce, szczególnie po przyjściu do sali, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza oraz po skorzystaniu z toalety.
  9. Nauczyciele zobowiązani są do zapewnienia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka.
  10. Nauczyciele i pracownicy szkoły są zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej, jednorazowe rękawiczki i maseczki, ale korzystają z nich w razie potrzeby zgodnie z wytycznymi GIS, MZ, MEN.

§ 3

PROCEDURA ORGANIZACJI PRACY W SZKOLE PODSTAWOWEJ

  1. Na terenie szkoły obowiązuje zakaz wstępu osób, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia realizacji zajęć.
  2. Rodzice/opiekunowie przyprowadzający dzieci pozostawiają je pod opieką wyznaczonego pracownika szkoły w korytarzu przy wejściu do szkoły w wyznaczonej strefie. Rodzic czeka aż pracownik odbierze od niego dziecko. W pomieszczeniu przed wejściem do szkoły może przebywać jedna osoba.
  3. Rodzice/opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci ze szkoły muszą zachować dystans społeczny w odniesieniu do innych dzieci i rodziców wynoszący minimum 2 m, obowiązują ich maseczki zasłaniające usta i nos, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk. Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
  4. Wszystkie osoby wchodzące do budynku szkoły są zobowiązane do dezynfekowania rąk, zasłaniania ust i nosa, zachowania bezpiecznej odległości. Przy wejściu głównym dostępny jest płyn dezynfekujący oraz informacja o sposobie jego użycia.
  5. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
  6. Ze względu na konieczność zapewnienia szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia, rodzice przekazują wychowawcy co najmniej dwa sposoby skutecznego kontaktu (telefony, e-mail ); w razie zmian zobowiązani są do uaktualnienia danych.
  7. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy chorobowe mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, uczeń będzie odizolowany w odrębnym pomieszczeniu, rodzice zostaną niezwłocznie powiadomieni w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły.
  8. W razie wystąpienia niepokojących objawów nauczyciel może zmierzyć uczniowi temperaturę.
  9. W szatni, na korytarzu w czasie przerw uczniowie mają obowiązek noszenia maseczek i zachowania bezpiecznego dystansu.
  10. W czasie przerw uczniowie przebywają na korytarzu, zgodnie z ustalonym harmonogramem.
  11. Po wejściu do klasy uczniowie mogą zdjąć maseczki.
  12. Nauczyciele pełniący dyżur, powinni mieć zakryte usta i nos.
  13. W trakcie lekcji/ zajęć nauczyciel powinien zachować bezpieczną odległość (1,5m), może odsłonić twarz przy zachowaniu niezbędnego dystansu.
  1. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  2. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  3. Do szatni po skończonych zajęciach uczniowie wychodzą pod opieką nauczyciela kończącego zajęcia w danej klasie z zachowaniem odstępu czasowego i odległości, tak by w szatni była jednocześnie mniejsza grupa uczniów.
  4. Zajęcia świetlicowe odbywają się w wyznaczonej sali dydaktycznej. Zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii podczas korzystania z zajęć świetlicowych zawarte są w regulaminie świetlicy.
  5. W świetlicy szkolnej znajdują się środki do dezynfekcji rąk. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
  6. Do odwołania wprowadza się zakaz organizowania wyjść, wycieczek szkolnych, zgromadzeń.
  7. Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
  8. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
  9. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  10. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
  11. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach, których nie można skutecznie umyć lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
  12. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy, wskazany przez nauczyciela, oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
  13. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  14. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min. Przerwy grupa spędza pod nadzorem nauczyciela.
  15. Wszyscy pracownicy szkoły w razie konieczności są zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej, jednorazowe rękawiczki i maseczki.
  16. Wszystkim pracownikom zaleca się śledzenie informacji umieszczanych na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, wytycznych i zaleceń w zakresie koronawirusa (SARS-CoV-2), w tym zasad bezpiecznego postępowania.

ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

  1. Uczniowie korzystają z biblioteki zgodnie z harmonogramem pracy biblioteki.
  2. W bibliotece może przebywać jeden uczeń.
  3. Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
  4. Przyjęte książki należy odłożyć na okres minimum 2 dni na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.
  5. Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia oraz dezynfekcję klamek, blatów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych co najmniej raz dziennie.

§ 7

PROCEDURA SZYBKIEGO POWIADAMIANIA SZKOŁY O CHORYM UCZNIU

  • Rodzic/opiekun prawny natychmiast informuje dyrektora szkoły drogą telefoniczną, mailową lub poprzez dziennik elektroniczny o potwierdzonym zachorowaniu na COVID-19 dziecka lub jakiegokolwiek innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
  • Rodzic/opiekun prawny natychmiast informuje dyrektora szkoły o objęciu kwarantanną z powodu COVID-19 dziecka lub jakiegokolwiek członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
  • Rodzic/opiekun prawny informuje dyrektora szkoły o wyzdrowieniu lub o zakończeniu kwarantanny z powodu COVID-19 ucznia lub członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie.
  • Rodzic/opiekun prawny ucznia, który zauważy u dziecka objawy infekcji, niebędące potwierdzonym przypadkiem zachorowania na COVID-19, powinien o tym fakcie niezwłocznie poinformować wychowawcę klasy poprzez dziennik elektroniczny, drogą mailową lub telefoniczną.
  • Wychowawca klasy przekazuje informację o uczniu z objawami infekcji dyrektorowi i nadzoruje sytuację aż do momentu jego powrotu do całkowitego zdrowia.
  • Uczeń z objawami infekcji, jeśli pozwala mu na to stan zdrowia, bierze udział w lekcjach online.
  • Rodzic/opiekun prawny informuje o wyzdrowieniu dziecka wychowawcę klasy poprzez dziennik elektroniczny, drogą mailową lub telefonicznie.

§ 8

Zasady współpracy szkoły z sanepidem

  1. Dyrektor szkoły na bieżąco śledzi komunikaty na temat COVID-19 nadawane przez Główny Inspektorat Sanitarny i stosuje się do jego zaleceń.

    Kontakt do pracownika Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego:

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żywcu
    ul. Krasińskiego 3
    34-300 Żywiec

    tel. 33 861 21 37, 33 866 67 72
    fax. 33 866 67 73
    telefon alarmowy: 605 538 283

    © 2019-2021 Copyright: Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Kocierzu Moszczanickim, wszelkie prawa zastrzeżone.